
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Input Voltage | 5.3 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Line Regulation | 100 mV |
Stock: 3960
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57046
Ext.Price$0.57046
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57046 | $0.57046 |
| 10 | $0.40991 | $4.09910 |
| 25 | $0.36866 | $9.21650 |
| 50 | $0.34550 | $17.27500 |
| 100 | $0.32380 | $32.38000 |
| 300 | $0.30614 | $91.84200 |
| 500 | $0.28945 | $144.72500 |
| 1000 | $0.27881 | $278.81000 |
